Terapia par i małżeństw

W każdym związku może czasami dojść do jakichś zgrzytów. Ludzie, którzy jeszcze jakiś czas temu się kochali, teraz nie potrafią normalnie ze sobą rozmawiać. Para, która planowała wspólne życie, teraz nie umie wytrzymać w swoim towarzystwie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale najskuteczniejsza w tym przypadku jest psychoterapia par Warszawa. Dzięki terapii prowadzonej z wykwalifikowanym psychoterapeutą i mediatorem, para zaczyna się ze sobą komunikować. To jest natomiast pierwszy krok do zażegnania kryzysu i dojścia do porozumienia.

W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej spotkania w zakresie terapii par czy terapii małżeństw prowadzi:

1. mgr Małgorzata Chmielewska – Zdunek – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, socjolog małżeństw i rodziny. Osiąga ogromną skuteczność w terapii lęków, fobii, osobowość borderline czy z trudnościami adaptacyjnymi.

Kto najczęściej pojawia się na terapii par czy terapii małżeństw ?

Pary, które pojawiają się w terapii, często do końca nie są w stanie zdefiniować celu, z jakim przyszły. Są w głębokim kryzysie. W ich związku dzieje się źle, trudno jest się im porozumieć, są wobec siebie agresywni. Jeden konflikt goni drugi i wydaje się, że ludzie Ci nigdy już ze sobą normalnie nie porozmawiają. Przyczyn takich problemów może być wiele, począwszy od różnicy charakterów, przez różnicę potrzeb, dążeń, a na wpływie osób trzecich skończywszy.

Pierwszym działaniem, jakie podejmuje terapeuta, jest poprawa lub w ogóle umożliwienie tym dwojgu ludziom komunikacji. W terapii poznawczo-behawioralnej włączamy techniki, które umożliwiają określenie potrzeb, możliwości oraz zwyczajnie chęci bycia ze sobą. W związkach często utrwalone są zachowania blokujące zmiany i prowadzące do konfrontacji. Jeżeli nie zostanie to poprawione, to para „staje w miejscu”. W takim przypadku terapia par Warszawa ma na celu modyfikację niekorzystnych zachowań.

Między skonfliktowanymi partnerami uczucia i miłość są już bardzo głęboko „pod pokładem”. Poprzez zastosowanie technik terapeutycznych możemy te uczucia wydobyć na powierzchnię.  Skuteczna psychoterapia par Warszawa możliwa jest przy spełnieniu dwóch warunków:

· Otwartości wobec terapeuty (możliwe są też spotkania indywidualne podczas wspólnej terapii).

· Zaufania i chęci do działania obydwu stron – wtedy skuteczność jest naprawdę duża.

Nie jest rolą terapeuty zachęcać małżonków do rozwodu lub separacji. Takie decyzje leżą tylko i wyłącznie w ich gestii. Terapia daje narzędzia i techniki oraz pozwala poznawczo ocenić obiektywne szanse na powodzenie w relacji. Często wspomagamy się również testami np. „Dostosowania małżeńskiego” czy „Skala dostosowania w diadzie”. Ułatwiają one rozpoznanie problemu i umożliwiają pracę nad jego rozwiązaniem.

Wszystkie pary, które borykają się z trudnościami, „utknęły” i jest im po prostu źle oraz pary, które chcą poprawić jakość swojego związku, zachęcamy do pracy w terapii. Terapia par Warszawa to metody i narzędzia, które umożliwiają odrodzenie się związku. To nie leczenie a rozwój i możliwość rozpoznania swoich potrzeb i oczekiwań.